Sunday, March 14, 2010

Lost in translation

Nu conteaza cat de prestigios este postul tv atunci cand vine vorba de o sarcina atat de "anosta" cum ar fi subtitrarea unui film de succes. In Romania nu-ti trebuie decat un militian cu 8 clase care sa stie sa citeasca dintr-un dictionar, si putina imaginatie. Drept exemplu sta aceasta replica dintr-un film de actiune, difuzata la o ora de maxima audienta:
(Pasagerul autovehicului catre soferul care tocmai evita o coliziune:)
"Watch out for that car !" = "Priveste afara dupa masina"

Thursday, March 11, 2010

Gaina violata de un caine

Pentru cine nu a vazut-o inca. Nu e trucaj :)

Wednesday, March 10, 2010

Reclama gratis: Reteaua DM

Una din cele mai populare retele de magazine de Frumusete, Ingrijire si Uz Casnic din Europa, DM, este acum bine reprezentata si in Romania. Au reusit sa pastreze atat atmosfera boutique-ului din Germania, cat si calitatea produselor originale si mai ales preturile nemtesti. Pentru asta, merita reclama gratis.

Tuesday, March 9, 2010

Un fleac, s-au ciuruit...

Japonezii de la Toyota, ori sunt sabotati la scara planetara, ori au devenit intre timp cei mai retarzi producatori de autovehicule din lume.

Daca persistenta problemelor acceleratiei la masinile rechemate nu este convingatoare intr-un sens sau altul, atunci poate ar trebui sa vedeti aceasta ...reclama...

Sunday, February 28, 2010

Radarele Politiei si POPaganda de duminica

Pe multe canale se da o stire care ar trebui sa bage in sperieti toti soferii care folosesc detectoare de radar: "Politia Rutiera pune in functiune radarele invizibile (...) Detectoarele devin inutile (...) Radarele se declanseaza doar cand sesizeaza ca o masina a depasit viteza legala". Interesant. Numai ca depistarea vitezei se face tot cu unde radar...

E vorba de fapt despre achizitionarea unor aparate noi, echipate cu tehnologie Instant-On si POP. Sistemul POP permite monitorizarea vitezei vehiculelor in impulsuri extrem de scurte astfel incat sa nu poata fi observata de aparatele detectoare mai vechi. La cele de generatie mai noua exista in continuare un timp de avertisment relativ suficient dat de detectia timpurie a semnalului POP plus cca 2-3 secunde de la declansarea radarului clasic Instant-On.

Radarul nou are si alte slabiciuni: POP este imprecis, neomologat si nu poate fi folosit decat ca reper; radarul trebuie sa fie stationar; autovehiculul vizat trebuie sa fie relativ izolat in secventa de trafic; raza de actiune scurta (max 400m). In conditii de trafic normal sau aglomerat, radarul politiei Instant-On trebuie actionat mai mult; astfel devine Constant-On si poate fi detectat din timp pe banda K sau Ka, chiar si cu detectoare mai vechi.

Cred ca se puteau face o gramada de lucruri mult mai bune pentru siguranta rutiera cu 15.000.000 € (~34.000 € x 450 buc).

Referinte:
PDI Romania, MPH BEE III, HondaForum, Valentine One, Click